а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истопи

истопат; истопил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11282
1. Направи нешто да биде влажно, наводени.
Англиски: soak Албански: lag
Примери:
Шлапна во вирчето и ги истопи нозете.
2. (се истопи) се наводени
Англиски: soak Албански: djersit
Примери:
Се истопи миејќи ги прозорците.
3. Направи нешто да премине од цврста во течна состојба, се растопи.
Англиски: melt Албански: shkrij
Примери:
Сонцето го истопи снегот.
Вчера ја истопија маста.
4. (се истопи) Премине од цврста во течна состојба, се растопи.
Англиски: melt Албански: shkrij
Примери:
Сладоледот ти се истопи.
5. (се истопи) Ослаби многу (од болест, од грижи и сл.)
Англиски: melt Албански: shkrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се истопи од грижи за синот.
6. (се истопи) Е обземен од силно чувство.
Англиски: melt Албански: shkrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се истопи во неговата прегратка.
7. (се истопи) го снема, се потроши
Англиски: melt Албански: tret
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се истопија парите.
Изведенки
истопува несв.
(се) истопуваат