а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истомисленик

мн. истомисленици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10344
Тој што има исто мислење со некого.
Англиски: like-minded
Употреба: Политика
Примери:
Тие двајца се истомисленици.
Предлогот наиде на поддршка кај неговите истомисленици.
Изведенки
истомисленост ж.