а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истокми

истокмат; истокмен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотера, нареди нешто, доведе во ред.
Англиски: complete Албански: rregulloj, kompletoj
Примери:
Што мака видоа додека ги истокмија рамките.
2. (се истокми) Се дотера, се подготви за нешто.
Англиски: adorn Албански: rregullohem, ndreqem
Примери:
Се истокми како за излегување.