а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истокласник

мн. истокласници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што учи во ист клас со некого.
Англиски: classmate
Употреба: Образование
Примери:
По многу години за првпат се сретнав со моите истокласници.