а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истагари

(се) истагарат
Вид збор: Глагол, свршен
Се направи важен, се надуе.
Англиски: puff up
Употреба: Архаизам