а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрчи

испрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19197
1. Истакне дел од телото (гради, мев), заземе надмен став.
Англиски: loom Албански: thekson, nxjerr në pah
Примери:
Ги испрчила градите.
Го испрчил носот во небото.
2. (се испрчи) се надуе
Англиски: puff up Албански: fryhet
Примери:
Се испрчила и никого не забележува.
Изведенки
испрчува несв.
(се) испрчуваат