а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испроба

испробаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14812
1. Обиде, проба повеќе нешта.
Англиски: try Албански: provoj
Примери:
Ги испроба сите видови колачи.
Ги испроба сите модели што ги имаше во бутикот.
2. Подложи на проба (апарат, машина), види како работи; провери некого, види каков е во практиката.
Англиски: test Албански: provoj, testoj
Изведенки
испробува несв.
испробуваат