а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испрекине

испрекинат; испрекини, испрекинете; испрекинав, испрекинаа; испрекинал; испрекинат; (ќе) испрекинев, (ќе) испрекинеа; (ќе) испрекинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33837
Прекине на повеќе места, направи прекини.
Англиски: interrupt
Изведенки
1. испрекинува несв.
испрекинуваат
2. испрекинување ср.
глаг. им.