а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испосере

испосерат; испосери, испосерете; испосрав, испосраа; испосрал; испосран; испосерев, испосереа; испосерел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37839
1. Посере нешто, испогани.
Англиски: shit Албански: dhij, mutos
Употреба: Груб збор , Разговорно
2. (се испосере)
Албански: dhihem
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Се испосрал од страв.