а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоразбуди

испоразбудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разбуди повеќемина.
Англиски: wake up Албански: zgjoj
Примери:
Се развика и ги испоразбуди сите што беа во куќата.
2. (се испоразбуди)
Англиски: wake up Албански: zgjoj
Примери:
Рано се испоразбудија сите.