а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испопредаде

(се) испопредадат; испопредај се, испопредајте се; се испопредадов, се испопредадоа; се испопредал; (ќе) се испопредадев, (ќе) се испопредадеа; (ќе) с ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
(обично мн.) Се предаде - за повеќемина.
Англиски: surrender
Примери:
Осомничените се испопредадоа сами.