а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испопадне

испопаднат; испопаднал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46016
Падне повеќе пати или паднат повеќемина, сите.
Англиски: fall down
Примери:
Од силниот удар сите испопаднаа.
Изведенки
испопаѓа несв.
испопаѓаат