а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испомачи

испомачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. изнамачи
Англиски: torment Албански: mundoj, torturoj
Примери:
Ги испомачија луѓето да доаѓаат на горештинава.
2. (се испомачи) Помине низ многу маки.
Англиски: struggle Албански: mundohem
Примери:
Се испомачивме додека го најдовме вистинскиот пат.