а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполнителен

исполнителниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31507
Што е одговорен, што ги исполнува обврските.
Англиски: fulfilling
Примери:
Тој е еден од најисполнителните луѓе што ги знам.
Изведенки
исполнителност ж.
Пример: Овде се бара исполнителност и тимска работа.