а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполнет

исполнети
Вид збор: Придавка
Ранг: 1444
1. остварен
Англиски: fulfilled
Примери:
исполнети желби
исполнет живот
2. полн, преполн
Примери:
Оваа година Охрид беше исполнет за празниците.
ден исполнет со сончевина
Изведенки
исполнетост ж.
(едн.)