а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполичар

мн. исполичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што работи на исполица.
Англиски: tenant farmer Албански: qiraxhi, qesimtarë
Употреба: Економија , Историја
Изведенки
исполичарски прид.
исполичарскиот