а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполитизира

исполитизираат
Вид збор: Глагол, свршен
Поврзе нешто со политика, замеша политика во нешто, направи нешто да биде предмет на политичка манипулација.
Примери:
Ја исполитизираа ситуацијата.