а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполин

мн. исполини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42602
Тој што е невообичаен по својата големина, сила, храброст, упорност и сл.
Англиски: giant
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Пред него се покажа еден исполин.
Изведенки
исполински прид.
исполинскиот
Пример: Исполински даб.