а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исползува

исползуваат; исползувал; исползуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 12128
Извлече полза од нешто.
Англиски: use, utilize
Примери:
Тој го исползува нејзиното отсуство за сопствено напредување.
Целосно ги исползува можностите на машината.
Изведенки
исползување ср.
глаг. им.