а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исползи

исползат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34211
Помине определено растојание ползејќи.
Англиски: crawl
Примери:
Исползи до оградата.
Полжавите исползиле на тревата.
Изведенки
исползува несв.
исползуваат