а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исполегне

исполегнат; исполегни, исполегнете; исполегнав, исполегнаа; исполегнал; исполегнат; (ќе) исполегнев, (ќе) исполегнеа; (ќе) исполегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21512
(обично во мн.) изналегне
Примери:
Сите исполегнаа да спијат, само уште нејзиниот прозорец беше осветлен.