а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испокупи

испокупат
Вид збор: Глагол, свршен
Накупи нешто во голема мера или повеќе нешта.
Примери:
Испокупи се што виде.
Изведенки
испокупува св.
испокупуваат