а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испокрие

испокријат; испокриј, испокријте; испокрив, испокрија; испокрил; испокриев, испокриеја; испокриел; испокриен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие добро некого или нешто.
Англиски: cover Албански: strehoj
Примери:
Ја испокри кутијата за да не се гледа.
2. Покрие повеќемина.
Англиски: cover Албански: strehoj
Примери:
Мајката ги испокри децата со јоргани.
3. (се испокрие) Се покрие (за повеќемина).
Англиски: cover Албански: strehoj
Примери:
Се испокрија секој со по едно ќебе.
4. Скрие (за повеќемина).
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Ги испокри работите под креветот.
5. (се испокрие) Се скрие (за повеќемина).
Англиски: hide Албански: fsheh
Примери:
Се испокрија во подрумот.
Изведенки
испокрива несв.
(се) испокриваат