а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испокоси

испокосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искоси целосно, сè.
Англиски: mow Албански: kosit
Примери:
Ја испокосил ливадата, на неа не останало ни цветче.
2. За болест - убие, усмрти многу луѓе или животни.
Англиски: kill Албански: kosit, vras
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чумата испокоси многумина.