а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоколе

испоколат; испоколи, испоколете; испоклав, испоклаа; искоклал; испоколев, испоколеа; испоколел; испоклан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29476
1. Заколе повеќе животни или луѓе.
Англиски: slaughter Албански: therr
2. (се испоколе) Влезе во физичка пресметка со некого.
Англиски: fight Албански: luftoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе се испоколат ако некој не ги спречи.