а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испокисне

испокиснат; испокисни, испокиснете; испокиснав, испокиснаа; испокиснал; испокиснат; испокиснев, испокиснеа; испокиснел
Вид збор: Глагол, свршен
изнакисне
Англиски: soak
Примери:
Испокиснавме на дождот.