а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испокара

испокараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35112
1. Искара некого многу.
Англиски: scold Албански: qortoj
Примери:
Сите го испокараа за тоа што се случи.
2. Искара повеќемина.
Англиски: scold Албански: qortoj
Примери:
Учителката ги испокара немирните деца.
3. (се испокара) Се искара со некого.
Англиски: quarrel Албански: grindem, hidhërohem
Примери:
Двете другарки се испокараа.
4. (се испокара) Се искара со многумина.
Англиски: quarrel Албански: hidhërohem, grindem
Примери:
Тој се испокара со сите.