а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испоказни

испоказнат
Вид збор: Глагол, свршен
Казни повеќемина.
Англиски: punish
Примери:
Ги испоказнија сите што се најдоа на местото на настанот.