а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испогани

испоганат; испоганил; испоганет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14140
1. Направи нешто да биде погано.
Англиски: stain Албански: fëlliq, ndyej
Примери:
Ја испогани облеката.
Му го испогани името.
2. (се испогани) Стане поган, нечист.
Англиски: spoil Албански: fëlliq
Примери:
Се испогани семето.
3. (се испогани) Стане многу лош, злобен.
Англиски: worsen Албански: keqësohem
Примери:
Ама се испоганил човеков.
Изведенки
испоганува несв.
(се) испогануваат