а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповрти

исповртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш и забележливо заврти нешто.
Англиски: turn Албански: kthej, rrotulloj
Примери:
Го исповрте вратот.
Ги исповрте чорапите на лице.
2. (се исповрти) Се заврти одеднаш и забележливо (за повеќемина).
Англиски: turn around Албански: rrotulloj, kthej
Примери:
Се исповртеа да видат што се случува.
3. (се исповрти) Се нафрли на некого грубо, со лоши зборови.
Англиски: address Албански: vërsulem
Изведенки
исповртува несв.
(се) исповртуваат