а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исповед

исповедта
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3999
1. Покајување за гревовите што ги признава верникот пред свештеник.
Англиски: confession Албански: rrëfim
Употреба: Црковен термин
Примери:
По исповедта почувствува олеснување.
2. Искрено, отворено признавање пред некого скриени мисли, намери и сл.
Англиски: confession Албански: rrëfim
Примери:
Лирската исповед на поетот остава длабок впечаток.
Неговата исповед не зближи уште повеќе.