а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исперчи

(се) исперчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30516
Со перчење се направи важен.
Англиски: puff up
Примери:
Се исперчи како паун пред нас, барем да има зошто!