а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

испердаши

испердашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со пердашење исчука, измава памук и сл.
Албански: rrah
Примери:
Мајсторот го испердаши памукот за јорганот што требаше да го шие.
2. Со пердашење истепа, измава.
Англиски: beat up Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Убаво го испердашија со стапот.
Изведенки
испердашува несв.
испердашуваат