а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклучителност

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33006
1. Особина на тој што е исклучителен, својство на тоа што е исклучително.
Англиски: exclusivity Албански: ekskluzivitet
2. извонредност
Англиски: exceptionality Албански: jashtëzakonshmëri, përsosmëri