а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклучителен

исклучителни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4389
1. Што отстапува од општите правила.
Англиски: exceptional
Примери:
Тоа важи само во исклучителни случаи, не секогаш.
2. извонреден, несекојдневен
Англиски: exceptional
Примери:
Тој е исклучителен човек.
3. Што претставува исклучок, што ги исклучува другите, што не се однесува на сите.
Англиски: exceptional, disjunctive
Примери:
исклучително право