а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклоца

исклоцаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21172
1. Удри некого со нога повеќе пати.
Англиски: kick Албански: shqelmoj
Примери:
Магарето убаво го исклоца комшијата.
2. Со клоцање истера, истурка некого или нешто.
Англиски: kick Албански: shqelmoj
Примери:
Ме исклоцаа и еве дојдов овде пред тебе.