а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклешти

(се) исклештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10745
Се насмее силно, гласно, покажувајќи ги забите со грда гримаса.
Англиски: deride, snarl
Употреба: Разговорно
Примери:
Ми се исклешти пакосно и силно и си замина.
Изведенки
1. исклештува несв.
(се) исклештуваат
2. исклештување ср.
глаг. им.