а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклепа

исклепаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со клепање наостри сечило (на пр. на коса).
Албански: cokat, kalis
2. Со клепање дотера, наостри воденички камен.
Албански: mpreh, cokat
3. Направи нешто сам, нестручно, како било.
Албански: cokat, sajoj diçka vet
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја исклепа вратата за плевната надве-натри.
Изведенки
исклепува несв.
исклепуваат