а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искити

искитат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17670
1. накити, украси
Англиски: decorate Албански: stolis, dekoroj
Примери:
Ја искитија елката со лампиони во различни бои.
2. (се искити) се украси
Англиски: adorn Албански: rregullohem, stolisem
Примери:
Жените се искитија со накит.
Изведенки
1. искитува несв.
(се) искитуваат
2. искитување ср.
глаг. им.