а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искисне

искиснат; искисни, искиснете; искиснав, искиснаа; искиснал; искиснат; (ќе) искиснев, (ќе) искиснеа; (ќе) искиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29288
1. Заврши со киснење на облека, ткаенина во вода.
Англиски: soak Албански: lag, qullos
2. Стане сосема воден, мокар (од дожд).
Англиски: soak Албански: lagem, qullitem
Изведенки
1. искиснува несв.
искиснуваат
2. искиснување ср.
глаг. им.