а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искива

искиваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30540
1. Исфрли секрет со кивање.
Англиски: sneeze Албански: tesh, teshtij
2. (се искива) Кивне силно или повеќе пати.
Англиски: sneeze Албански: tesh, teshtij
Примери:
Одеднаш се искива толку силно што не исплаши.