а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфузија

мн. инфузии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11230
Внесување течност (физиолошки раствор) во крвта, под кожата или во цревата на болниот при значителна загуба на крв за надоместување на телесните течности.
Англиски: infusion
Употреба: Медицина
Изведенки
инфузиски прид.
инфузискиот