а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфразвук

мн. инфразвуци
Вид збор: Именка, машки род
Звучни бранови чијашто честота на треперење е толку мала што не може да го прими човековото уво.
Англиски: infrasound Албански: infrazë
Употреба: Физика