а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информација

мн. информации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 682
Податок за некој факт, соопштение, известување, извештај за нешто.
Англиски: information Албански: informacion
Примери:
Немаме точни информации кога и каде се родил.
Побарав детални информации за неговото минато.
Изведенки
информациски прид.
информацискиот