а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

информант

мн. информанти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што обично тајно информира.
Англиски: informant
Примери:
Политиката дебатира околу смислата и бесмисленоста на информантите во редовите на екстремистите.
По дознавањето на вистината за информантите, најголемиот број од погодените не размислуваат за одмазда.