а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инфлуенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48233
1. влијание
Англиски: influence Албански: influencë
2. Појава кога некое ненаелектризирано тело ќе се наелектризира со негово внесување во полето на некое наелектризирано тело, а штом ќе се оддалечи од тоа поле, електрицитетот наполно исчезнува.
Англиски: influence Албански: influencë
Употреба: Физика
Примери:
Електрична инфлуенција.
3. Својство на железото да станува магнетно во поле на магнет, но го губи магнетизмот штом ќе се оддалечи од магнетното поле.
Англиски: influence Албански: influencë
Употреба: Физика
Примери:
Електромагнетна инфлуенција.
4. Заразна вирусна болест проследена со зголемена температура.
Англиски: influenza Албански: influenca, grip
Употреба: Медицина