а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

интерес

мн. интереси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 527
1. Особено внимание, наклонетост, насоченост кон некого или кон нешто.
Англиски: interest Албански: interesim
Примери:
Неговиот интерес кон фолклорот потекнува уште од детството.
2. добивка, корист
Англиски: profit Албански: fitim
Примери:
Има интерес од соработката со тие луѓе.
3. Паричен надомест за користење туѓи материјални средства.
Англиски: interest Албански: interes
Употреба: Економија
4. Потреба, важност, значење за некого.
Англиски: importance Албански: rëndësi
Примери:
Откривањето на таа мистерија е од голем интерес за мене.