а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инсталира

инсталираат; инсталирал; инсталиран; инсталирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22206
Постави, поставува инсталација.
Англиски: install
Примери:
Моја специјалност е инсталирање медицински електрични апарати.
Изведенки
инсталирање ср.
глаг. им.