а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

инпут

(едн.) инпутот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25108
влез, влезна величина
Англиски: input Албански: input, hyrje
Употреба: Економија , Информатика
Примери:
потреба од воведување активности за обработка на инпут на часот по немајчин јазик
симетрични инпут-аутпут табели