а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

или-или

Вид збор: Сврзник
Ранг: 27773
Разделен, повторен, за поврзување зборови или реченици приредени меѓу себе.
Англиски: either
Примери:
Или пари или живот.
Или ти или јас.